Artroskopia, określana także czasem operacją „przez dziurkę od klucza”, jest procedurą pozwalającą w sposób całkowicie małoinwazyjny na zbadanie wnętrza stawu oraz na leczenie zmian chorobowych w jego obrębie. Nazwa wywodzi się z języka greckiego i oznacza dokładnie „oglądanie stawu”. Od lat popularne są procedury artroskopowe dużych stawów, takich jak kolano czy bark. Współcześnie najnowocześniejsze techniki i zminiaturyzowany sprzęt pozwalają nam na leczenie artroskopowe także mniejszych stawów, takich jak staw skokowy lub nawet staw śródstopno-paliczkowy palucha!
Przy pomocy artroskopu jesteśmy w stanie
- Zaopatrzyć uszkodzoną chrząstkę stawową.
- Wyciąć wyrośla kostne oraz usunąć ciała wolne.
- Usunąć patologiczną błonę maziową, np. w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów.
- Wykonać transfer niektórych ścięgien w przypadku ich uszkodzenia.
- Leczyć niestabilność stawu skokowego.
- Przeprowadzić usztywnienie stawu.
Aby przeprowadzić zabieg artroskopowy, konieczne jest wykonanie co najmniej dwóch niewielkich cięć o długości około 5 mm, pozwalających na bezpieczne dostanie się do stawu. Nacięcia te nazywane są portalami. Przez jeden z nich do środka stawu wprowadzana jest kamera. Przez drugi z portali wprowadza się narzędzia, dzięki którym jesteśmy w stanie naprawić uszkodzone struktury.
Najczęstszym wskazaniem do artroskopii stawu skokowego jest schorzenie nazywane konfliktem przednim. Polega ono na powstaniu wyrośli kostnych w przedniej części stawu skokowego spowodowanych wcześniejszymi urazami np. wielokrotnymi skręceniami stawu lub aktywnością sportową, szczególnie piłką nożną lub sztukami walki. Wyrośla te drażnią torebkę stawową, powodując obrzęk i ból, mogą też ograniczać ruchomość w stawie. Usuwamy je, stosując dedykowane artroskopowe frezy, cały czas kontrolując ich pracę za pomocą kamery.
Po zabiegu artroskopowym w obrębie stawu skokowego pacjent najczęściej wymaga stosowania kul jedynie przez kilka dni. Rehabilitacja stawu zaczyna się już pierwszego dnia po operacji.
Artroskopia jest zabiegiem małoinwazyjnym, wszystkie ważne struktury pozostają nienaruszone, blizny zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz są minimalne. Dzięki temu jest to zabieg bezpieczny i bardzo skuteczny.