Zapalenie ścięgna Achillesa to jeden z częściej występujących problemów ortopedycznych. Często choroba ta kojarzy nam się ze sportowcami, ale wbrew pozorom problem ten występuje także u osób prowadzących stacjonarny tryb życia.
Objawy zapalenia ścięgna Achillesa są dość oczywiste, okolica ścięgna jest obrzęknięta, boli w trakcie stawania na palach i znacznie ogranicza nam naszą aktywność. Aby potwierdzić rozpoznanie, wykonujemy zazwyczaj badanie USG lub MRI. Musimy wykluczyć inne patologie tego rejonu takie jak zespół kości trójkątnej lub zapalenie kaletki ścięgna Achillesa.
Leczeniem pierwszego rzutu jest modyfikacja aktywności i rehabilitacja. Czasami wystarczy obniżyć siodełko w rowerze lub zmienić technikę biegu. Fizjoterapia polega między innymi na delikatnym rozciąganiu ścięgna oraz na zabiegach poprawiających ukrwienie tej okolicy. Leczenie zachowawcze możemy wspomagać iniekcjami osocza bogatopłytkowego PRP.
Jeśli wszystkie te metody zawiodą, kwalifikujemy pacjenta do leczenia operacyjnego. Istnieją różne techniki pozwalające na wyleczenie zapalenia ścięgna Achillesa. Jedną z najciekawszych i chętnie przez nas używanych jest endoskopowy [link] transfer ścięgna zginacza długiego palucha. Wykonujemy dwa niewielkie cięcia w okolicy ścięgna Achillesa, oczyszczamy je, a następnie, z wykorzystaniem tych samych cięć pobieramy przeszczep. Przy pomocy kotwicy umieszczamy go w kości piętowej, zaraz obok przyczepu Achillesa. Dzięki temu samo ścięgno jest odciążone i po kilku tygodniach zaczyna się goić. Technik naprawy ścięgna Achillesa jest znacznie więcej, wraz z pacjentem decydujemy się na jedną z nich na wizycie kwalifikacyjnej.