DMMO jest to przezskórny zabieg operacyjny, który wykonujemy w niektórych postaciach metatarsalgii, czyli dolegliwości bólowych śródstopia. Wskazaniem do tego zabiegu jest m.in. tzw. płaskostopie poprzeczne. W wyniku płaskostopia poprzecznego nacisk głów II, III i IV kości śródstopia na struktury podeszwowe może być dużo większy niż pozostałych promieni. To powoduje przewlekłe dolegliwości bólowe. Osteotomia DMMO polega na przezskórnym przecięciu tych kości i pozwoleniu na zrost kostny w prawidłowym ustawieniu.
Aby zrobić osteotomię DMMO wykonujemy w okolicy kości śródstopia cięcie, które ma jedynie 2-3 mm długości. Wprowadzamy w okolicę kości specjalistyczny frez, podobny do narzędzi stomatologicznych i przecinamy kość pod odpowiednim kątem. Następnie pozwalamy jej zrosnąć się w takim ustawieniu, by nacisk na poszczególne kości był równomierny. Zabieg ten nie wymaga zastosowania żadnych implantów, a stawy poszczególnych palców są nienaruszone. Osteotomia DMMO pozwala na zachowanie równowagi pomiędzy długością każdej kości śródstopia i zapobiega dzięki temu nawrotom. Na skórze pozostają punktowe, niemal niewidoczne blizny.
Od razu po zabiegu można obciążać kończynę. Zabieg wykonujemy często w trybie dziennym, bez nocnego pobytu w szpitalu. Przez około 6 tygodniu należy nosić specjalny but z twardą podeszwą, po upływie tego czasu można wrócić do normalnego obuwia. Często łączymy ten zabieg z przezskórną korekcją palucha koślawego, osteotomią kości piętowej lub innym potrzebnym zabiegiem. Możemy korygować obie stopy w trakcie jednego zabiegu.