Złamanie zmęczeniowe to złamanie, do którego dochodzi w wyniku wielokrotnych, powtarzalnych mikrourazów. Występują zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Chorzy zazwyczaj nie pamiętają konkretnego urazu, skarżą się na ból, który powoli narasta. Często takie dolegliwości pojawiają się u osób, które nagle zaczęły intensywnie trenować.
W trakcie diagnostyki złamania zmęczeniowego ważne jest wykluczenie ich odwracalnych przyczyn. Stopa jest elastyczną strukturą, która pozwala na absorbowanie wstrząsów powstających w trakcie chodu, biegania czy skoków. Niestety niektóre osoby mają trochę odmienną budowę anatomiczną i ich stopy nie wyłapują tak dobrze siły powstającej w trakcie aktywności. Takim „wariantem anatomicznym” jest np. koalicja stępu, czyli zrost między dwiema kośćmi stępu, najczęściej kością skokową i piętową. Brak elastycznego połączenia między nimi powoduje, że siły powstające w trakcie aktywności nie są dostatecznie pochłaniane i czasami „wyładowują się” np. w okolicy kości śródstopia. Inną przyczyną powstawania złamań zmęczeniowych może być nierówne obciążanie poszczególnych kości śródstopia, spowodowane np. różnicą ich długości.
Leczenie złamań zmęczeniowych zależy od lokalizacji oraz oczekiwań pacjenta. Bardzo często zaczynamy od leczenia zachowawczego. Modyfikacja aktywności oraz unieruchomienie pozwala na wygojenie się wielu złamań. Niektóre złamania musimy zaopatrzyć operacyjnie ze względu na lokalizację i słabe ukrwienie danej kości. Jeśli znamy anatomiczną przyczynę powstania złamania zmęczeniowego, możemy zadziałać przyczynowo, np. w przypadku koalicji stępu, uwalniamy ją, a w przypadku asymetrii obciążenia poszczególnych kości śródstopia możemy wykonać DMMO.