Metatarsalgia to ogólny termin obejmujący schorzenia, które powodują ból w okolicy śródstopia, głównie pod głowami kości śródstopia.
Przyczyn tych dolegliwości jest bardzo wiele, ale jedną z najczęstszych jest niewydolność I promienia stopy. Występuje ona w przebiegu deformacji, które powodują uniesieniem tego promienia lub jego skrócenie i przeniesienie ciężaru ciała na II, III i IV głowę kości śródstopia takich jak:
- Paluch koślawy, najczęściej pierwotnie, ale czasami też jako powikłanie leczenia operacyjnego.
- Paluch sztywny
- Stopa plasko-koślawa
- Skrócenie I promienia jako cecha konstytutywna
- Przykurcz mięśnia brzuchatego łydki
Jednym z pierwszych objawów metatarsalgii, oprócz bólu, może być powstawanie pod głowami kości śródstopia, twardych odcisków, które nawracają mimo przeprowadzanych zabiegów podologicznych.
Przeniesienie ciężaru ciała na dalsze promienie stopy może też prowadzić do powstania tzw. metatarsalgii Mortona, czyli podrażnienia nerwu wspólnego palców przez ucisk nadmiernie obciążonych kości śródstopia. Dolegliwości mogą być nasilane przez zanik poduszeczki tłuszczowej związany z wiekiem, przyjmowaniem sterydów lub chorobami reumatycznymi.
Leczenie pierwsze rzutu obejmuje fizjoterapię oraz dostosowanie obuwia. Możemy stosować je przy pierwszych objawach. Jeśli leczenie zachowawcze jest nieskuteczne, kwalifikujemy pacjenta do zabiegu. Operacja zazwyczaj obejmuje korekcję pierwotnej deformacji. Czasami dodatkowo musimy wykonać skrócenie poszczególnych kości śródstopia. Zazwyczaj robimy to przezskórnie poprzez zabieg nazywany DMMO (Distal Metatarsal Minimal Invasive Osteotomy) Na skórze pozostają jedynie niewielkie rany, niewiele większe od ukłucia igłą.