Najczęściej zadawane pytania (Q&A)
1. Czy można operować obie stopy w trakcie jednego zabiegu?
Tak, zachęcamy pacjentów do operowania obu stóp jednocześnie, ponieważ skraca to okres powrotu do zdrowia i zmniejsza koszty, które ponosi pacjent.
2. Czy paluch koślawy można leczyć nieoperacyjnie?
W przypadku nasilenia dolegliwości bólowych zastowanie fizjoterapii lub dostępnych na rynku separatorów i wkładek może przynieść tymczasową ulgę jednak ze względu na mechanizm powstawania paluchów koślawych, leczenie nieoperacyjne nie powoduje cofnięcia się deformacji, ani nawet zatrzymania jej rozwoju.
3. Jak długi jest pobyt w szpitalu po operacjach paluchów koślawych?
W celu zapewnienia najlepszego komfortu po zabiegu pacjent zazwyczaj pozostaje w szpitalu jedną noc. Następnego dnia rano odbywa się kontrola lekarza dyżurnego i spotkanie z fizjoterapeutą. W przypadku niewielkich zabiegów możliwe jest wyjście ze szpitala jeszcze w tym samym dniu.
4. Czy po zabiegu korekcji paluchów koślawych muszę chodzić o kulach?
Po zabiegu na jedną stopę nie ma takiej potrzeby. Po operacji obustronnej, dla komfortu pacjenta zalecamy użycie kul przez około 7 dni, nie jest to jednak bezwzględnie konieczne.
5. Czy powinnam nosić specjalne obuwie po operacji? Jeśli tak, to jak długo?
Zalecamy stosowanie obuwia pooperacyjnego przez 6 tygodni po operacji, w wybranych przypadkach okres ten może się nieznacznie wydłużyć.
6. Kiedy odbywają się wizyty kontrolne po zabiegu?
Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się po 7 dniach. Kolejne przeprowadzamy po 2, 4 i 8 tygodniach, a następnie po 3, 6 i 12 miesiącach. Dokładny schemat leczenia ustalamy na wizycie przygotowawczej.
7. Kiedy po operacji można założyć obuwie na obcasie?
Jest to uzależnione od zakresu ruchu stawów stopy po operacji, dlatego zachęcamy do korzystania z dedykowanej rehabilitacji. Najczęściej pacjentki wkładają buty na obcasie około 5 miesięcy po zabiegu.
8. Czy będę musiała wymienić moje obecne obuwie?
To zależy od stopnia deformacji. W trakcie zabiegu stopa ulega zwężeniu.
9. Czy jeśli coś będzie mnie niepokoiło, będę mogła otrzymać wsparcie w pana klinice?
Oczywiście, jesteśmy w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z operowanymi pacjentami
10. Jakie znieczulenie jest stosowane podczas zabiegu?
Podstawowym znieczuleniem jest blok podkolanowy (znieczulenie regionalne) wykonywany pod kontrolą USG, czasami przy obustronnych korekcjach stosujemy także znieczulenie podpajęczynówkowe. Przed zabiegiem odbywa się konsultacja z anestezjologiem, który wyjaśni dokładnie przebieg znieczulenia i odpowie na wszystkie pytania.
11. Jakie badania należy zrobić przed zabiegiem?
10-14 dni przed zabiegiem zapraszamy pacjentów na wizytę przygotowującą, w której trakcie pacjent dostaje skierowanie na wszystkie potrzebne badania.
12. Czy paluchy koślawe nawracają?
Kilkanaście lat temu to był dość częsty problem w ortopedii. Obecnie dysponujemy około setką różnych technik operacyjnych, które możemy świetnie dopasować do poszczególnych pacjentów. Przy użyciu technik małoinwazyjnych częstość nawrotów wynosi 3-5%. Na techniki otwarte decydujemy się zazwyczaj przy dużych deformacjach, a także przy chorobach współistniejących, ryzyko nawrotu wynosi wtedy 10%. Zwykle jednak wtórna deformacja jest znacznie mniejsza niż pierwotna.