Większość skutecznych technik leczenia palucha koślawego obejmuje przecięcie I kości śródstopia oraz często przecięcie paliczka bliższego palucha. W zabiegach wykonywanych techniką klasyczną (otwartą) wymaga to dość rozległego dojścia operacyjnego, aby przeciąć kość z użyciem specjalnej piły ortopedycznej. W technice małoinwazyjnej – przezskórnej takiej jak MICA (Minimally Invasive Chevron Akin) przecięcie kości wykonywane jest za pomocą dedykowanego szybkoobrotowego frezu. Na zdjęciu zaznaczone są przykładowe linie cięcia metodą klasyczną oraz minimalnie inwazyjną dla korekcji palucha koślawego oraz kości śródstopia II-IV.
Kierunek przecięcia kości cały czas kontrolowany jest obrazem na aparacie rtg. Wprowadzenie frezu do kości wymaga jedynie niewielkiego nacięcia skóry, zazwyczaj nie dłuższego niż 5 mm. Po przecięciu I kości śródstopia i skorygowaniu deformacji poprzez przesunięcie jej fragmentów zostają one połączone dedykowanymi implantami (śrubami tytanowymi). Wprowadzenie śrub także wymaga jedynie niewielkich nacięć i kontrolowane jest obrazem rtg.
Do największych zalet technik małoinwazyjnych należą:
- możliwość korekcji dużych deformacji bez uszkodzenia tkanek miękkich,
- mniejsze ryzyko infekcji
- mniejsze dolegliwości bólowe w okresie pooperacyjnym.
Cięcia poprowadzone są poza torebką stawową, więc zakres ruchu stawu śródstopno-paliczkowego palucha jest zdecydowanie lepszy niż metodą klasyczną.
Nie wszystkie rodzaje deformacji kwalifikują się do korekcji techniką MICA. Wspólnie z pacjentem podejmujemy decyzję o technice zabiegu, która będzie najskuteczniejsza i związana z najmniejszym ryzykiem.