Koalicja kości stępu (nazywana także kościozrostem) jest wadą wrodzoną występującą u około 5% populacji. Jej przyczyną jest zaburzenie rozwoju stopy i brak wytworzenia niektórych powierzchni stawowych, a co za tym idzie, brak oddzielenia się kości od siebie. Najczęściej spotykamy kościozrost pomiędzy kością piętową i skokową oraz pomiędzy kością piętową i łódkowatą.
Konsekwencją koalicji jest znacznego stopnia ograniczenie ruchomości zajętych stawów. Przez to stopa traci swoją elastyczność i pozostałe stawy muszą kompensacyjnie przejąć obciążenie, aby umożliwić zachowanie potrzebnej do chodu i biegu ruchomości całej stopy. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do powstawania złamań zmęczeniowych w obrębie stopy.
W większości przypadków koalicja nie daje żadnych dolegliwości i traktujemy ją jako wariant anatomiczny budowy. Czasami w wieku dziecięcym, szczególnie po urazach skrętnych, pojawiają się dolegliwości bólowe związane z koalicją. W przypadku osób dorosłych poza urazami skrętnymi znaczenie ma także nadwaga oraz rodzaj uprawianego sportu. Szczególnie narażone są osoby biegające na długich dystansach.
Zazwyczaj wystarczające jest leczenie nieoperacyjne koalicji: odpowiednio dobrane wkładki ortopedyczne, rehabilitacja, modyfikacja aktywności sportowej, redukcja masy ciała. Leczenie operacyjne konieczne jest, gdy wyżej wymienione działania nie przynoszą poprawy. Rodzaj leczenia uzależniony jest od wieku pacjenta oraz od obecności ewentualnych zmian zwyrodnieniowych w pozostałych stawach.